Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School Life at Antrim Grammar School

Pupil Success Stories May

 

Congratulations to Holly Downes 10T who has won a Special Merit Award in Category B of the 63rd Texaco Children’s Art Competition with an entry entitled “Despair”.  Well done Holly!

 

Congratulations to Rebecca Runchman 13P who auditioned for Swan Lake with the English Youth Ballet and was selected after competing out of hundreds of applicants, she was also placed in the top 7.  Rebecca is performed as the female lead of Audrey in the Belfast School of Performing Arts showing of The Little Shop of Horrors at The Braid Theatre Ballymena on Saturday 6 May.

UKMT Intermediate Maths Challenge

On 2nd February, over 250,000 students from more than 3000 schools across the UK sat the UKMT Intermediate Maths Challenge. This 60-minute paper is designed to challenge and enhance pupils’ mathematical and problem solving skills.

All students who participated are to be congratulated for completing this demanding paper and many pupils received certificates for scoring within the top 40% of participants.

Year 12

Silver: Alex Beckett (Best in Year)
Bronze: Olivia Bowes

Year 11

Gold: Samantha Collister (Best in School), Tommy Monahan & Gareth McAuley
Silver: Adam Pearce, Shannon Stevenson & Jonathan Bonnar
Bronze: Daniel Grenville, Ben McCullough & Noah McBurney

In addition, around 5,500 students who sat the challenge are invited to participate in the Grey or Pink Kangaroo follow-on rounds. These papers are sat by students across over 30 countries worldwide and we congratulate Tommy Monahan, Gareth McAuley and Samantha Collister for all qualifying for the Pink Kangaroo paper.

NEBSA RESULTS

NAME SCHOOL EVENT AGE TIME/DIST NO
Sarah Lucas AG SHOT U15 G 7.36 44
Sarah Lucas AG DISCUS U15 G 17.51 55
Nicole Edgar AG LJ U15 G 4.07 57
Lucia Pandolfi AG HJ U13 G 1.20 60
Joely Andrews AG 800M   2:41:9 15
Jessica Cartwright AG 1500M   6.17.7 82
Holly Mayne AG DISCUS U16 G 15.41 46
Gavin McCaffrey AG 800M   2:16:4 16
Fraser McComb AG DISCUS U14 B 24.25 78
Emily Stevenson AG SHOT U16 G 8.44 71
Ella McMooke AG 200M   27.02 7
Ella McCooke AG HJ U16 G 1.35 50
Ella McCooke AG LJ U16 G 4.60 66
Elise Mcfarland AG HJ U16 G 1.25 50
Chloe Patterson AG JAVELIN U16 G 13.15 65
Chloe Patterson AG SHOT U16 G 7.42 71
Andrew Clark AG 1500M   6.06.08 25
Alex Mayrs AG 1500M   7.00.00 25
AG AG RELAY   51.73 37
AG AG RELAY   55.03 38
Adam Carville AG 200M   24.17 8
Adam Carville AG LJ U16 B 5.32 67


 

Place Name School     Result Event
1 Ella McMooke AG 200M   27.02 7
1 Gavin McCaffrey AG 800M   2:16:4 16
1 Ella McCooke AG LJ U16 G 4.60 66
1 Fraser McComb AG DISCUS U14 B 24.25 78
2 Adam Carville AG 200M   24.17 8
2 AG AG RELAY   55.03 38
2 Emily Stevenson AG SHOT U16 G 8.44 71
4 AG AG RELAY   51.73 37
4 Ella McCooke AG HJ U16 G 1.35 50
5 Joely Andrews AG 800M   2:41:9 15
5 Sarah Lucas AG DISCUS U15 G 17.51 55
5 Adam Carville AG LJ U16 B 5.32 67
6 Jessica Cartwright AG 1500M   6.17.7 82
6 Nicole Edgar AG LJ U15 G 4.07 57
7 Andrew Clark AG 1500M   6.06.08 25
7 Sarah Lucas AG SHOT U15 G 7.36 44
7 Holly Mayne AG DISCUS U16 G 15.41 46
7 Lucia Pandolfi AG HJ U13 G 1.20 60
7 Chloe Patterson AG JAVELIN U16 G 13.15 65
7 Chloe Patterson AG SHOT U16 G 7.42 71
8 Alex Mayrs AG 1500M   7.00.00 25